A 22 éves ukrán Marija Muzicsuk a női sakkozás új világbajnoknője. Szocsiban a kieséses rendszerű világbajnokság döntőjének negyedik játszmája döntetlennel ért véget, Marija Muzicsuk 2,5-1,5-re megnyerte a párharcot az orosz Natalija Pogonyinával szemben. A világossal játszó Marija jól választotta meg a nyitást, meglepte ellenfelét. Kedvezőbben állt, kölcsönös időzavarban kiéleződött az állás, az időkontroll után tisztáldozattal érte el a világbajnoki cím elnyerését jelentő döntetlent. Ősszel Marija Muzicsuk 10 játszmás világbajnoki döntőt játszik a kínai exvilágbajnoknővel, Hou Ji-fannal, a Grand Prix-sorozat győztesével.

DSCN1104

Nagyszerű helyszínen, a festői szépségű Krasznaja Poljanán remekül megrendezett kieséses rendszerű világbajnokság befejező játéknapján a női sakkozás új világbajnokát köszönthettük. A 22 esztendős ukrán Marija Muzicsuk a döntő negyedik partijában világossal játszva békés nyitás után taktikai bonyodalmakban is gazdag partiban remizett az orosz Natalija Pogonyinával, aki jóval esélyesebb, de szerényebb teljesítményt nyújtó honfitársnőivel szemben jutott be a fináléba.

Mindketten az előzetes küzdelmektől, izgalmas párharcokban érthetően kissé fáradtan, meggyötörten jutottak a döntőbe, ahol megalkuvás nélküli csatát vívtak. Döntőnek bizonyult a második játszma, a spanyol megnyitású partiban kölcsönös tévelygések, pontatlanságok után Marija kerekedett felül. Megbirkózott a harmadik összecsapás során feltálalt ötlettel is, megőrizte vezetését.

IMG_6379

A mai negyedik összecsapásra rányomta bélyegét, hogy Muzicsuknak már a döntetlen is gyermekkori álmainak megvalósítását jelentette… A parti közben mintha elfelejtkezett volna erről, nehéz perceket okozott magának, de nővérének, Annának is, aki nehezen értette, hogy nyugodt folytatás helyett miért gyengítette meg a királyállását. Natalija Pogonyina némi esélyt kapott, kisebb időzavar is kialakult, a 40. lépés eldöntötte a cím sorsát. Mintegy negyedórás gondolkodás után Marija tisztáldozattal fonalas remihez vezető folytatást játszatott meg.

IMG_5754

A világbajnokság záróünnepségét hétfőn rendezik meg, megtisztelő lesz, hogy a vb főbírójaként kihirdethetem a hivatalos végeredményt.

A világbajnoki döntő negyedik játszmája:
Marija Muzicsuk (ukrán, 2526) – Natalija Pogonyina (orosz, 2456) döntetlen (Skót négyeshuszárjáték,

A világbajnoki döntő végeredménye:
Marija Muzicsuk – Natalija Pogonyina 2,5 – 1,5 (döntetlen, 1 – 0, döntetlen, döntetlen)

DSCN1128

A női sakkozás 15. világbajnoka 1992. szeptember 21-én Stryi-ben született. Kétszeres ukrán bajnok (2012, 2013). 2013-ban a világbajnoksáot, majd Európa-bajnokságot is nyert ukrán válogatott tagja. 2012-ben és 2014-ben a sakkolimpián bronzérmes a csapattal. 2012-ben, Hanti-Manszijszkban a nyolcaddöntőben az indiai Dronavalli Harikától a „hirtelen halál” játszmában szenvedett vereséget.

A rajtlistán nyolcadik Marija Muzicsuk négy meccsén is rájátszásban biztosította továbbjutását. A negyeddöntőben a rajtlistán első kiemelt indiai Humpy Konerut győzte le, majd visszavágott Harikának a két és fél évvel ezelőtti vereségéért. A taktikai bonyodalmakban gazdag állásokat kedveli. Ősszel 10 játszmás világbajnoki párosmérkőzést játszik a kínai exvilágbajnoknő, Hou Ji-fannal, a Grand Prix-sorozat győztesével.

Marija Muzicsuk útja a győzelemig, a világbajnoki címig:

Yuan Yuanling (kanadai, 2257) – Marija Muzicsuk (ukrán, 2526) 1,5 – 2,5 (1 – 0, 0 – 1, 0 – 1, döntetlen)
Marija Muzicsuk (ukrán, 2526) – Monika Socko (lengyel, 2463) 3 – 1 (döntetlen, döntetlen, 1 – 0, 1 – 0)
Antoaneta Sztefanova (bolgár, 2522) – Marija Muzicsuk (ukrán, 2526) 0,5 – 1,5 (0 – 1, döntetlen)

Marija Muzicsuk (ukrán, 2526) – Humpy Koneru (indiai, 2581) 2,5 – 1,5 (1 – 0, 0 – 1, döntetlen, 1 – 0)

Marija Muzicsuk (ukrán, 2526) – Dronavalli Harika (indiai, 2492) 3.5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, 1 – 0, 0 – 1, döntetlen, 1 – 0)

Natalija Pogonyina (orosz, 2456) – Marija Muzicsuk (ukrán, 2526) 1,5 – 2,5 (döntetlen, 0 – 1, döntetlen, döntetlen)